Co sprzedaje się najlepiej?

 

Fotografowanie dla Microstocków

Fotografia pod katem sprzedaży w Microstockach różni się nieco od fotografii tradycyjnej. Zdjęcia dla Microstocków powinny wyróżniać się dużą ilością możliwych zastosowań obrazu przez potencjalnych odbiorców (grafików, projektantów, agencje reklamowe, wydawnictwa). Powinieneś pamiętać, że Microstocki nie są miejscami, w których sprzedaje się zdjęcia, które można postrzegać jako sztukę. Oczywiście nie oznacza to, że takie fotografie zostaną odrzucone na etapie weryfikacji, jednak wielkość ich sprzedaży będzie raczej niska.

Prace tworzone pod kątem sprzedaży w Microstockach powinny dawać się łatwo zaadoptować do różnych zastosowań. Nie staraj się szukać „na siłę” mocnych punktów w kompozycji Twojego obrazu. Centralne umiejscowienie fotografowanego obiektu da więcej możliwości wykorzystania obrazu przez projektantów i grafików. Bardzo ważne jest to, czy obiekt przedstawiony na zdjęciu można w łatwy sposób "wyciąć" i użyć w innej pracy. Dlatego przeglądając prace innych fotografów stockowych, szybko dostrzeżesz, że bardzo wiele obrazów przedstawia wyizolowane, centralnie umieszczone obiekty na białym tle.

 

Inspiracje

Bardzo ważną sprawą jest umiejętne poszukiwanie inspiracji. Za wszelką cenę staraj się nie kopiować prac innych twórców. Nie dla tego że jest to nieetyczne, ale dlatego że jest to nieopłacalne. Każdy z szanujących się Microstocków prowadzi swój własny ranking najlepiej sprzedających się obrazów. Inspirując się nimi pamiętaj, że co najmniej 1000 osób przed Tobą doszło do wniosku, że aby osiągnąć wysoką sprzedaż należy zrobić coś podobnego. To zasadniczy błąd, który doprowadzi Cię tylko do frustracji. 

 

Dobre zdjęcia i ilustracje dla Microstocków

Dobre zdjęcia i ilustracje muszą spełniać cztery podstawowe warunki, aby mogły osiągać wysoką sprzedaż.

  1. Muszą przedstawiać odpowiedni temat, mieć spójną koncepcję i przemyślaną kompozycję.
  2. Muszą być poprawnie wykonane pod względem technicznym.
  3. Muszą być poprawnie opisane słowami kluczowymi.
  4. Muszą dobrze prezentować się w miniaturze aby zwrócić uwagę kupujących.

 

Przykładowe tematy, koncepcje dobre dla Microstocków

Portrety. Zbiory zdjęć przestawiających ludzi zawsze sprzedają się dobrze... dobrze o ile ludzie na fotografiach przedstawiają emocje, są „ubrani” w jakąś konkretną sytuację lub prezentują pasujący do nich styl życia. Może to być ktoś z uśmiechem rozmawiający przez telefon, ktoś sfrustrowany siedzący przed komputerem lub dzieci znudzone przy odrabianiu lekcji. Zdjęcia przedstawiające ludzi stanowią ponad 50% wszystkich obrazów sprzedawanych w Microstockach.

Uwaga: zgoda modela na prezentowanie wizerunku (Model Release) powinna być załączona do wszystkich zdjęć, na których jest on przedstawiony. Nawet jeśli widoczna na zdjęciu jest tylko ręka lub inna część ciała. Niektóre agencje traktują części ciała jako potencjalnie rozpoznawalne nawet jeśli nie mają żadnych rozpoznawalnych elementów jak np. tatuaż.

 

Żywność, komputery i koncepcje technologiczne. Te kategorie tematyczne generują znaczą część sprzedaży w Microstockach. Sęk w tym aby nie zrobić kolejnego zdjęcia jabłka na białym tle. Cała sztuka polega na tym aby prezentowana w Twoich pracach kompozycja stanowiła ilustrację jakiejś ciekawej koncepcji.

Uwaga: przy wyborze tematów upewnij się, że żaden z elementów Twoich zdjęć nie zawiera żadnego logo lub dobrze rozpoznawalnego designu. Zdarzało się, że moje prace (pozbawione logo producenta) były odrzucane na etapie weryfikacji ponieważ urządzenie było bardzo podobne do iPad’a.

 

Ilustracje. Przygotowanie odpowiednich do sprzedaży grafik wektorowych i ilustracji wymaga zdecydowanie więcej czasu niż przygotowanie zdjęć. Dlatego projektując jakąś grafikę postaraj się przygotować ją w taki sposób abyś mógł wykorzystać niektóre z elementów do tworzenia następnych obrazów. 

Uwaga: unikaj tworzenia oklepanych ikon. Jest ich bardzo dużo w Microstockach oraz w serwisach oferujących darmowe grafiki. Jeśli jednak podejmiesz się ich tworzenia postaraj się skupić na branży, która nie była do tej pory dostatecznie przedstawiona (np. systemy wspomagające proces zarządzania)

 

Logotypy. Mimo ogromnej ilości logotypów znajdujących się w Microstockach, wciąż można odnaleźć obszary, które nie zostały jeszcze zagospodarowane przez grafików. W ciągu sześciu ostatnich miesięcy (licząc od 15.05.2015) stworzyłem kilkanaście logotypów, których poziom sprzedaży bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. 

  

Jakich tematów unikać? 

Bardzo trudno jest przemycić do microstoków wszelkie grafiki, których tematyka wymyka się poprawności politycznej. Sam zrobiłem kilkanaście prac, których bohaterami byli islamscy terroryści (warto dodać, że obrazy nie nawiązywały bezpośrednio do przemocy). W takim też duchu dobrałem słowa kluczowe. Ale jak wiadomo, współczesny terroryzm nie ma nic wspólnego z Islamem :) więc wszystkie microstocki odrzuciły te prace z powodu "niepożądanych treści" (Objectionable Content - Image and/or metadata contains potentially objectionable content.) 

 

Nie trać czasu - Zarabiaj

Skorzystaj z naszego doświadczenia oraz wiedzy i zleć nam przeprowadzenie kompleksowych usług w zakresie obsługi agencji Microstock. Oferujemy:

  • zarządzanie kontami w Microstockach,
  • obróbkę graficzną zdjęć, ilustracji i plików wektorowych,
  • upload plików wraz z tworzeniem tytułów, opisów i słów kluczowych tak aby najlepiej wspomagały sprzedaż.
  • obsługę płatności.

Dzięki nam możesz w 100% poświęcić się swojej twórczej pasji, nie tracąc czasu na czynności administracyjne.

projektowanie graficzne, strony www, skład i łamanie tekstu, social media