Jak licencjonowane są zdjęcia?

 

Copyright

Jako fotograf Microstock zawsze zachowujesz prawa autorskie do swoich zdjęć. Za pośrednictwem Microstocków sprzedajesz innym osobom jedynie licencję na użytkowanie Twoich prac.

 

Modele licencjonowania

Poniżej zamieszczam główne modele licencjonowania na jakie można natknąć się przy sprzedaży obrazów w Microstockach:

  • RM (Rights Managed) - model ten jest używany przez agencje tradycyjne. Użytkownik obrazu jest zobowiązany do określenia sposobu wykorzystania obrazu i płaci "tantiemy" dla każdego zastosowania.
  • RF (Royalty-Free) - jest to standardowy model licencyjny stosowany w Microstockach. Użytkownik płaci jedną stawkę z zakup licencji na wykorzystanie obrazu, a następnie może go użyć w każdym projekcie jaki będzie realizował (szczegółowe zasady wykorzystania obrazu na licencji RF, każda agencja określa oddzielnie).
  • Licencja rozszerzona – z reguły jest droższa niż zwykła licencja RF. Umożliwia szersze wykorzystanie fotografii. Może to być np. możliwość wydruku w ponad 100 tys. egzemplarzach broszury (szczegółowe zasady wykorzystania obrazu na licencji rozszerzonej, każda agencja określa oddzielnie).
  • Wykupienie praw (wyłącznego użytku) – rodzaj licencji, gdzie kupujący może nabyć prawo do wyłącznego korzystania z obrazu w ograniczonym czasie lub na zawsze. W obu przypadkach obraz zostanie natychmiast wycofany ze sprzedaży.

 

 

Nie trać czasu - Zarabiaj

Skorzystaj z naszego doświadczenia oraz wiedzy i zleć nam przeprowadzenie kompleksowych usług w zakresie obsługi agencji Microstock. Oferujemy:

 • zarządzanie kontami w Microstockach,
 • obróbkę graficzną zdjęć, ilustracji i plików wektorowych,
 • upload plików wraz z tworzeniem tytułów, opisów i słów kluczowych tak aby najlepiej wspomagały sprzedaż.
 • obsługę płatności.

Dzięki nam możesz w 100% poświęcić się swojej twórczej pasji, nie tracąc czasu na czynności administracyjne.

projektowanie graficzne, strony www, skład i łamanie tekstu, social media