Recenzenci odpowiadający za kontrolę jakości obrazów i przestrzeganie norm prawnych oraz dziennikarskich, sprawdzają setki obrazów dziennie. Często są oni fotografami i artystami. Proces oceny Twoich zdjęć jest subiektywny ale sprawiedliwy. Nie bież do siebie ewentualnej negatywnej decyzji o przyjęciu Twojej pracy. Poniżej zamieszczam najczęstsze przyczyny powodują odrzucenie zdjęcia.
- Słabe oświetlenie - czyli problemy z balansem kolorów (lub balansem bieli), ekspozycją, jasnością lub kontrastem lub z innymi cechami oświetlenia, takimi jak cienie.
- Kompozycja - czyli problemy ze złym wykadrowaniem obrazu, ścięciem go lub inną kwestią ograniczającą jego przydatność dziennikarską lub komercyjną.
- Ostrość - problemy z ostrością obejmują przypadkowe lub niestosowne rozmazanie obrazu spowodowane złym wyostrzeniem, ruchem fotografowanego obiektu albo aparatu lub niską jakością obiektywu. Jest to coś innego od celowego i artystycznego zastosowania rozmycia, „ostrości selektywnej” i głębi pola. Dokładne ustawienie ostrości pozwala skierować uwagę widza na wybrany obiekt. Nieodpowiednia ostrość rozprasza i zmniejsza prawdopodobieństwo zaakceptowania lub pobrania obrazu.
- Kurz i rysy - dotyczy zdjęć, na których widać kurz lub rysy z matrycy aparatu lub które przedstawiają obraz na brudnym tle. Te problemy można łatwo usunąć w postprodukcji, przed wysłaniem zdjęć do banku zdjęć.
- Szum - powstaje przeważnie przez nadmierne wyostrzenie zdjęcia, ziarno na filmie, kurz, robienie zdjęć ze złą ekspozycją, nieprawidłowe oświetlenie lub przez inne artefakty.
- Znaki towarowe - podczas robienia zdjęć, które chcesz zaoferować w serwisie stockowym, musisz bezwzględnie zadbać o to, aby nie było na nich wskazówek wizualnych do istniejących marek, firm, spółek, przedsiębiorstw ani słynnych projektów. Obecność takiego elementu spowoduje naruszenie zasad i odrzucenie obrazu z uwagi na naruszenie znaku towarowego lub praw autorskich. Oczywistym wyjątkiem jest przesyłanie zdjęć dziennikarskich. Jednak w takiej sytuacji pamiętaj, że zdjęcie to musi także nieść wartość informacyjną.