Przygotowanie materiałów do wysłania do agencji

Poniżej przedstawiam Wam co robię z obrazem kiedy już wybiorę zdjęcia do wysłania do agencji. Część tego procesu wykonuję najpierw w aparacie „na surowo”, a następnie precyzyjnie dostrajam, według potrzeb w Camera RAW i w Photoshop'ie. Ty oczywiście możesz skorzystać z procesora RAW, który otrzymałeś wraz z aparatem oraz z innych programów do edycji i retuszu zdjęć (np.: Gimp, Corel Photo Paint).

 

Usuwanie skaz, czyszczenie

Zdjęcia jakie będziesz wysyłał do agencji powinny być nieskazitelne. Każda malutka skaza rozpraszająca uwagę powinna być usunięta. Dla początkującego fotografa może wydawać się to przesadą (zwłaszcza gdy korzystasz z pędzelka z gruszką do czyszczenia obiektów na pierwszym planie zanim je sfotografujesz). Jeśli nie uda Ci się wyeliminować wszystkich przed zrobieniem zdjęcia, będziesz musiał użyć Photoshop’owych pędzli korygujących lub stempla. Musisz pamiętać też o usuwaniu wszelkich znaków, które mogą spowodować odrzucenie Twojej pracy na etapie weryfikacji w agencji. Bądź bezlitosny dla wszelkich logotypów oraz wszystkiego co może zostać uznane za znak towarowy.

 

Wyrównaj to i owo

Usuń zniekształcenie obiektywu (jeśli jest zauważalne), wyrównaj horyzont (jeśli nie jest celowo przechylony) i skoryguj wszystkie zniekształcenia perspektywy, jeśli uważasz, że obraz na tym zyska.

 

Wzmocnij kolor i kontrast

Zapewnienie odpowiedniego światła i ewentualne użycie polaryzatora, jeśli fotografujemy na zewnątrz, powinno oznaczać, że potrzebujemy tylko niewielkiego poprawienia ekspozycji i kontrastu. Jednak nasycone kolorem zdjęcia sprzedają się lepiej, więc odłóż Twój gust na bok i podkręcić kolor. Po dokonaniu korekty sprawdź cały obraz w powiększeniu 100% przed zapisywaniem go.

 

Wyodrębnianie z tła

Niektóre zdjęcia mogą szybciej znaleźć nabywców z uwagi na łatwość wydobycia z nich konkretnych elementów. Obiekty na białym tle dają się łatwo wyciąć i przenieść do innej kompozycji. Jeśli zdecydujesz się na wyodrębnienie jakiegoś obiektu i zastosowanie białego tła pod nim, powinieneś podczas tworzenia opisu, uwzględnić słowa kluczowe określające ten stan: „isolated”, „clipping path”, „white”, „background”.

 

Kolorowe obwódki i rozbłyski światła

Obiekty z jasnymi rozbłyskami lub krawędziami o wysokim kontraście, szczególnie na bokach kadru (zależnie od Twojego obiektywu) mogą stworzyć brzydkie kolorowe obwódki (odchylenie chromatyczne), które wymagają użycia narzędzia gąbki. Aparaty cyfrowe mogą również wygenerować brzydkie artefakty w miejscach jasnych lub prześwietlonych. Te mogą być dyskretnie wygładzone za pomocą narzędzia rozmycie, zmniejszając szanse odrzucenia z powodu zbyt dużej kompresji.

 

Rzeczy, których nie robię

  1. Wyostrzanie, inne niż to które robi moduł Camera Raw – bardzo rzadko robię jakiekolwiek wyostrzanie.
  2. Redukcja szumów, fotografuję tylko w ISO 100.
  3. Zwykle nie kadruję zdjęć. Jest to czasami efekt uboczny wyrównywania obrazu.

 

Czas to pieniądz

Zwykle szybko oceniam ile czasu spędzę nad każdym zdjęciem, ale rzadko jest to więcej niż 10 minut. Tak naprawdę 10 minut to ilość czasu, jaką przewiduję spędzić nad edytowaniem i otagowywaniem. Niektóre obrazy po prostu nie wychodzą tak jak tego chciałeś i jeśli jest to możliwe najlepiej wróć i sfotografuj obiekt jeszcze raz, no chyba że była w to zaangażowana płatna modelka itp. Czasami możesz uratować zdjęcie przetwarzając je, ale wtedy może być trudniej ominąć inspektorów przyglądających się bacznie każdemu pikselowi.

 

 

Nie trać czasu - Zarabiaj

Skorzystaj z naszego doświadczenia oraz wiedzy i zleć nam przeprowadzenie kompleksowych usług w zakresie obsługi agencji Microstock. Oferujemy:

  • zarządzanie kontami w Microstockach,
  • obróbkę graficzną zdjęć, ilustracji i plików wektorowych,
  • upload plików wraz z tworzeniem tytułów, opisów i słów kluczowych tak aby najlepiej wspomagały sprzedaż.
  • obsługę płatności.

Dzięki nam możesz w 100% poświęcić się swojej twórczej pasji, nie tracąc czasu na czynności administracyjne.

projektowanie graficzne, strony www, skład i łamanie tekstu, social media